Испечати

Полнети модри патлиџани

Полнети модри патлиџани

Состојки

  • 2 модри патлиџани
  • 1чешне лук
  • 100гр фета сирење или тврдо сирење
  • 8лажици леќа
  • 3гранчиња магдонос
  • 100мл маслиново масло

Подготовка

Подготовка:

1. Ги миеме модрите патлиџани и ги оставаме малку во солена вода да постојат.
2. Ги сечеме на половинки. Во внатрешноста ги сецкаме на парчиња како на сликата и ги посолуваме и наросуваме бибер. Попрскуваме со маслиново масло и ставаме да се пече.
3. Леќата ја вариме и ја цедиме. Ги додаваме магдоносот и лукчето, зачинуваме. Штом се печени во внатрешноста, патлиџаните ги нагмечуваме по малку и ги полниме со леќата. Ги ставаме уште малку да се попечат.
4. Кога се готови ги вадиме од рерна. Рендаме тврдо сирење врз нив па служиме.
Нека е на здравје.