Испечати

Печени пастрмки на кришки од јаболко

Печени пастрмки на кришки од јаболко

Состојки

  • 4 пастрмки

Подготовка

Подготовка:

1. Пастрмките измиени и убаво исчистени ги посолуваме од двете страни и ги редиме во тава за печење.
2. Предходно во тавата ставаме хартија за печење и подлога од сечени кришки од јаболко.
Пастрмката ја редиме на кришките од јаболко и попрскуваме со зејтин. Додаваме сув зачин рузмарин и ловоров лист.
3. Рибата ја ставаме да се пече во загреана рерна на 200 степени околу 30 минути. Послужуваме со чаша бело вино.