Испечати

Перничиња

Перничиња

Состојки

  • 400гр брашно
  • 1 пециво
  • 1 лажичка сол
  • 1 јајце
  • 250мл јогурт

Подготовка

Од сите овие состојки се замесува тесто и се остава да одмори 5мин. Потоа се истегнува кора со дебелина на еден прст и се сечаат правоаголници.
Веднаш се пржат во загреано масло.
Најубаво одат во комбинација со чаша јогурт или таратур како што имам направено јас.