Испечати

Брза и лесна целер чорба

Брза и лесна целер чорба

Состојки

  • 1 главица корен целер
  • 50 гр путер
  • 1 литар бистра супа од зеленчук (од коцка за супа)
  • 1 лажица мешавина зачини
  • 1 лажица сечкан лист целер
  • 1 лажица густин
  • 100 мл млеко

Подготовка

Топла убавина за љубителите на целер!

Се раствара коцката за супа во зовриена вода.
Коренот целер се чисти и се сече на коцки. Потоа се пропржува на путер додека омекне, се додава супата и се остава да се вари на умерена температура.
Пред крај на варењето, се додава мешавина од млеко и густин, се зачинува и се вари до саканата густина.
Готовата чорба се посипува со сечканите листови од целер.

Лесно за подготовка со извонреден вкус!