Испечати

Њоки во сос од крем сирење

Њоки во сос од крем сирење

Состојки

  • 500гр. њоки
  • Сос
  • 200гр. крем сирење
  • 5 лажици млеко
  • 1 лажичка омекнат путер
  • по потреба црн бибер
  • Зелена салса
  • 3 грста покрупно искината блитва
  • 1 лажица пармезан
  • прстофат сол

Подготовка

Подготовка

Во тава на оган ставете ја блитвата со малку вода.
Откако ќе омекне префрлете ја во чаша за блендирање заедно со водата која останала неиспарена.
Додајте го пармезанот и прстофат сол.
Изблендирајте со рачен блендер.
Салсата треба да биде погуста.

Во солена зовриена вода ставете ги њоките да се варат.
Во исто време во тава ставете да се растопат, крем сирењето, путерот и млекото.
Откако њоките ќе се сварат (готови се кога ќе излезат на површината на водата) исцедете ги и ставете ги во тавата со сосот.
Наросете повеќе црн бибер и измешајте.

Во чинија за сервирање ставете од њоките, одозгора нанесете од зелената салса и послужете.