Испечати

Бадников колач (посно)

Бадников колач (посно)

Состојки

 • 1/2 чаша газиран сок со кола вкус
 • 1/2 чаша кисела вода
 • 1 јаболко
 • 1 ванила
 • 1 пециво
 • 1/4 лажиче сода бикарбона
 • 1 лажиче цимет
 • 50гр сува брусница
 • 50гр ореви
 • 1 лажица мармалад од шипки
 • 1 чаша шеќер
 • 3 чаши брашно не со врв полни
 • 1/2 чаша масло
 • некое зрно сол

Подготовка

За многу години Бадник.
За посната Бадникова трпеза го подготвив овој ароматичен, кревок и  посен колач

Во нутрибулет ги ставаме брусницата и оревите.
Кратко соединуваме, да се иситнат.
Во вангличка прво ги соединуваме сите суви состојки.
Ставаме брашно, пециво, сода бикарбона, ванила, цимет, сол, брусница, орев,шеќер.
Промешуваме, па додаваме мармалад, масло, кисела вода, кока кола, рендано јаболко.
Соединуваме , убаво смесата да се изедначи.
Ја истураме смесата во малку намастена и малку побрашнета правоаголна ростер тава.
Печиме околу 30 минути во загреана рерна на 200 с.
Оставме на решетка колачот, убаво да се излади, па сечеме парчиња и послужуваме.Користена е чаша од 200 мл.