Испечати

Бајадера со кикирики

Бајадера со кикирики

Состојки

  • 250мл. вода
  • 300гр. шеќер
  • 200гр. путер
  • 100гр. чоколада за готвење
  • 300гр. мелени бисквити
  • 400гр. печени кикирики
  • глазура
  • 100гр. чоколада за готвење
  • 3 лажици зејтин
  • 100гр. кикирики

Подготовка

Шеќерот со водата се става во сад на оган да зоврие. Откако кратко ќе зоврие се додаваат чоколадата и путерот.
Откако ќе се стопат се трга на страна и се додаваат бисквитите и убаво се промешува. Малку да се подизлади смесата се додаваат и мелените кикиритки. Убаво се меша смесата.
Во помало правоаголно плехче (30х20) обложено со фолија се истура смесата, убаво се израмнува и се полева со глазура од чоколада со 3 лажици зејтин. Се посипува со сечкани кикиритки и се става во ладилник да се сегне, па после се сече на штангли.
На здравје!!!