Испечати

Брзи фритули со банана

Брзи фритули со банана

Состојки

 • 1 јајце
 • 1 лажица шеќер
 • 1 банана
 • 1 ванила
 • 1 лажиче рум
 • 1 лажиче пециво
 • 1/4 лажиче сода бикарбона
 • 100мл млеко
 • 1 лажица масло
 • 8 лажици брашно
 • некое зрно сол
 • шеќер во прав по потреба

Подготовка

Во вангличка ги ставаме пасираната банана, ванилата, некое зрно сол, маслото, млекото, пецивото, содата, јајцето и брашното.
Со миксер ја соединуваме цела смеса.
Во касерола загреваме масло на умерен оган.
Со помош на лажиче, кое претходно е намастено земаме од смесата, спуштаме во маслото и пржиме од двете страни до заруменување.
Ги редиме на хартиени салфети.
Потоа сервираме и наросуваме шеќер во прав