Испечати

Божикен нугат

Божикен нугат

Состојки

  • 500 гр бели пенливи бонбони -Маршмелоус
  • 500 гр бело чоколадо
  • 3 лажици путер
  • 300 гр гумени или желе бонбони (црвени и зелени)

Подготовка

На пареа, на пониска температура ставете ги бонбоните и чоколадото. Повремено промешувајте ги. Треба можеби петнаесет-дваесет минуту додека се се растопи и смесата убаво да се изедначи.
Ставете го путерот и убаво промешајте.
Желе бонбоните исечкајте ги на поситни коцки и ставете ги во смесата. Промешајте.
Истурете ја во помал правоаголен сад на кој сте ставиле или најлон фолија или хартија за печење.
Оставете го некое време во фрижидер се додека убаво се стегне.
Пресечете го на ленти, па на коцки.
Среќни празници!