Испечати

Видео рецепт: Круши во вино

Видео рецепт: Круши во вино

Состојки

 • неколку круши
 • малку путер
 • 500 мл. мускат вино
 • кандирано овошје
 • 5 семки кардамон
 • 5 каранфилчиња
 • 100 гр. суви кајсии
 • 2 гранчиња рузмарин
 • 2 стапчиња цимет
 • 5 ѕвезди анис
 • 70 гр. шеќер во прав
 • 2 лажици мед

Ароматични печени круши, во сос од вино, мед и зачини. Вистинско зимско уживање.