Испечати

Крем од кајсии (apricot curd)

Крем од кајсии (apricot curd)

Состојки

  • 0,5 кг кајсии
  • 3 лажици шеќер
  • 1 лажица путер
  • 250 гр шеќер
  • 1 лимон
  • 2 јајца

Подготовка

Подготовка

1. Исчистените кајсии се сечкаат и се варат со 3те лажици шеќер и 1 лажица путер додека не станат како каша. Потребно е често мешање, особено кон крајот.

2. Се тргна на страна и се остава да олади, па му се додаваат шеќерот, сокот и кората од лимонот и јајцата и се блендира, додека не се добие убава мазна и кремаста смеса.

3. Садот потоа го ставаме на водена бања, мешаме и вариме додека се згусни кремот.

4. Топлот крем го распоредуваме во чаши или тегличка и оставаме да излади.

Во еден дел по предлог од изворниот рецепт додадов чиа семе претходно набабрено во малку топла вода, а другиот, останатиот дел можеби ќе го употребам во некој десерт ако не го приметат да го изедат во меѓувреме.