Испечати

Туна салата со зеленчук

Туна салата со зеленчук

Состојки

  • 5-6 листови свежа марула
  • 1 свежа зелена пиперка
  • 2 домати
  • 1 краставица
  • 2 конзерви туна
  • 1 кришка сув леб
  • 1 рака обарена пченка
  • 1 рака обарен грашок
  • 1 варено јајце
  • 150 гр кашкавал

Подготовка

1. Марулата се мие, цеди и се дроби
2. Врз марулата се редат дробената краставица, пиперката и доматот
3. Се додаваат двете конзерви туна
4. Лебот се сече на помали коцки и се потпекува малку во рерна, колку да зарумени и се додава врз туната
5. Пченката и грашокот се обаруваат, ладат и се ставаат врз салатата
6 Се посолува и се додава маслиново масло и балсамико
7. Најгоре се ренда или се ставаат лентички од кашкавалот и вареното јајце за декорација
....Салатата јас не ја промешувам туку само ја редам