Испечати

Кремаста салата од карфиол

Кремаста салата од карфиол

Состојки

 • 100гр грашок од конзерва
 • 200-250гр сварен карфиол
 • 2 сварени јајца
 • 50гр рендано бело сирење
 • 2 кисели краставички
 • 1/2 свежа, сецкана краставица
 • 1 лажиче сенф
 • 1 лажица мајонез
 • 1 чаша кисела павлка,180 гр
 • 1/2 лажиче куркума
 • сол и бибер по потреба

Подготовка

Прво измиениот карфиол го обаруваме, доволни му се 5-6 минути.
Го процедуваме, миеме со ладна вода и го оставаме да се излади.
Ги вариме јајцата и нив ги оставаме да се изладат.
Во сад го ставаме грашакот, сецканата свежа краставица, сецканата кисела краставичка, ренданото сирење, сецканиот карфиол, сецканите јајца, сенфот, куркумата, мајонезот, сол, бибер.
Соединуваме па додаваме кисела павлака.
Треба да добиеме убава сочна салата, ако има потреба додаваме уште кисела павлака.
Сервираме во сад, декорираме со црни маслинки и послужуваме.