Испечати

Парена туршија - салата

Парена туршија - салата

Состојки

  • 10 кгр. мешавина од зелечук - зелка, карфиол, корнишон, пипер, зелен домат
  • 5 л. вода
  • 1,1/2 оцет
  • 500 гр. шеќер
  • 1 чаша од 300 мл. сол
  • по 1 паковање конзерванс и винобран
  • на вкус бибер во зрна и ловоров лист

Подготовка

 - Измиен одбран зеленчук кој во вкупна тежина треба да е 10 кгр. исецкајте го, додадете го биберот и ловоровиот лист и ставете во подлабок сад со капак.
- Во тенџере ставете ги водата, оцетот, солта, шеќерот, винобранот и конзервансот. Оставете да зоврие и да се стопи шеќерот и солта. Попарете го зеленчукот, покријте со капакот, замотајте со чаршав или крпа. Оставете три дена да стои така замотано без да го отварате.
- После изминатото време може да си остане во садот (доколку сте го ставиле во кофа со капак) или да го соберете во тегли, затворете и тоа е.
- Не обожавам многу да користам конзерванси, но оваа салата е фактички како веке здробена туршија и да ја сочувам морам вака да ја правам.
Ставам и режната пиперка - одличен вкус.
-За сол пробајте... можеби некој сака посолено или пак не толку солено...