Испечати

Обланда со ореви

Обланда со ореви

Состојки

  • Фил
  • 400 гр шеќер
  • 250 гр маргарин
  • 250 гр мелени ореви
  • 200 гр мелени бисквити
  • 100 гр чоколадо
  • 1 паковање обланда(голема)
  • 3 филџани млеко или вода

Подготовка

Подготовка:

1.Се загрева 400 гр шеќер со 3 филџани млеко или вода, до степен на растопување на шеќерот. Во врелата смеса се додава маргаринот, а потоа се додаваат оревите и бисквитите. Филот го делиме на два дела. Во едниот ставаме 100 гр чоколадо. Филот се нанесува врз обландите.
2. Редев голем лист обланда, црн фил, обланда, бел фил, обланда, бел фил, обланда, црн фил и обланда. Се става тешка тепсија врз обландите и се лади.