Испечати

Путер кекси со чоколадни капки

Путер кекси со чоколадни капки

Состојки

  • 125 гр путер
  • 100 гр шеќер во прав
  • 2 пакетчиња ванилин шеќер
  • 1 жолчка
  • 1/2 лажичка пециво
  • 200 гр брашно
  • чоколадни капки по потреба

Подготовка

Подготовка:

1. Во погоден сад ставете ги состојките и почнете да ги соединувате. месете кратко, колку да се спои смесата. Ставете го тестото во фрижидер на половина час.
2. За тоа време загрејте ја рерната на 200 степени. Извадете го тестото, исучете кора со дебелина од 5 мм отприлика и исечете колачиња.
3. Наредете ги на прекриен плех. Одозгора над секое колаче ставете по неколку капки чоколадо и нежно притиснете ги во тестото.
4. Печете ги кратко, отприлика десетина минути, кога малку ќе заруменат по краевите, готови се.