Испечати

Брзо трилече (со готово брашно за трилече)

Брзо трилече (со готово брашно за трилече)

Состојки

  • 10 јајца
  • 600 гр готово брашно за трилече
  • 1 пециво
  • 1,5 литри млеко
  • 5 лажици шеќер
  • 1 литар слатка павлака
  • 300 гр (едно кантиче) готов карамел

Подготовка

Многу брзо, многу лесно и едноставно, а превкусно.

Јајцата ги кршиме и ги делиме белките од жолчките. Во садот за матење ги биеме белките да станат цврст снег. Ги додаваме жолчките и матиме со миксерот да се изедначи смесата. Го додаваме брашното помешано со пецивото. Печеме во правоаголна тава бр 40 обложена со хартија за печење. Печеме 10 минути на 220 степени и уште 20 минути на 180 степени. Не ја отвораме рерната додека се пече. Штом е готово, го оставаме да се излади, ја отстрануваме хартијата и со вилушка го избоцкуваме тестото од сите страни. Го враќаме тестото во тавата.

Во тенџере на оган го зовриваме млекото со шеќерот. Штом проврие го тргаме настрана и ја додаваме слатката павлака.
Го вадиме тестото од тавата и во неа ја истураме половината од преливот. Во течноста го ставаме печеното тесто и го потураме со остатокот од течноста. Ни сама не верував дека ќе го впие сето млеко. Остана на дното само малку.
Најгоре мачкаме со карамелот.

На здравје трилече