Испечати

Печен зеленчук со просо (посно)

Печен зеленчук со просо (посно)

Состојки

  • 1 модар домат
  • 1 тиквичка
  • 2 црвени домати
  • 2-3 зелени пиперки
  • 1 шоља варено просо
  • зачини сол,бибер,босилек,може и лук во прав
  • 1 шоља млеко, можете и некое растително млеко ако сакате посно јадење.
  • по желба кашкавал, моцарела, сирење - за не посна варијанта

Подготовка

Зеленчукот се мие, се сецка на кругови и се реди во помало подмачкано со зејтин плехче како на сликата.
Вареното просо се меша со млекото и зачините и се посипува врз зеленчукот. Се затвара со алуминска фолија и се пече во рерна околу20 мин на 200. Потоа се трга фолијата и се допекува уште 10 мин да фати коричка. Ако сакате мжете да си ставите и рендан кашкавал или моцарела кој обожава сирења.
Ова е лесно јадење инспирирано од Турската кујна.