Испечати

Видео рецепт: Говедски гулаш

Видео рецепт: Говедски гулаш

Состојки

 • 1,4 кг. говедски месо
 • 60 гр. брашно
 • 4 лажици маслиново масло
 • 4 чешниња лук
 • 2 кромида
 • 2 зелени пиперки
 • 2 црвени пиперки
 • 4 домати пелати
 • 4 лажици црвен пипер
 • 150 мл. бело вино
 • 600 мл. говедски бујон
 • 4 листови ловор
 • 300 мл. кисела павлака
 • 1 рака магдонос
 • сол и бибер

Гулашот може да го комбинирате со ориз, пире, или да го јадете само со топло лепче, како чорба.