Испечати

Таратур со тиквички

Таратур со тиквички

Состојки

  • 500 мл павлака со поголема масленост
  • 1 тиквичка
  • 4-5 чешниња лук
  • 50 г ореви
  • малку масло
  • сол по вкус

Подготовка

Одлична варијација на познатиот таратур со краставици, освен што додаваме тиквички наместо краставици. Превкусно!
Исто така можете да додадете сирење ако сакате или додадете половина краставица, половина тиквички - секако е вкусно.

Подготовка

Излупете ја тиквичката и исечете ја на мали коцки, посолете ги и ставете ги на кратко да се запечат на хартија за печење.
Ставете ги тиквичките во подлабок сад, додадете го исечканиот лук, малку масло и сол по вкус. Промешајте.
Додадете ја павлаката откако ќе се оладат тиквичките и измешајте.
Посипете толчени ореви или лешници одозгора.
Комбинирајте со чашка ракија