Испечати

Интерконтинентал торта

Интерконтинентал торта

Состојки

 • 12 белки
 • прстофат сол
 • 250 гр. шеќер
 • 2 ванили
 • 6 лажици масло
 • 120 гр. брашно, тоа се околу 5-6 лажици, зависно од големината и колку се полнат
 • 1 пециво
 • 180 гр. потпечени сецкани лешници
 • За премачкување на кората
 • 100 гр. црно чоколадо за готвење
 • 3-4 лажици масло
 • Фил
 • 1л. млеко
 • 15 лажици шеќер
 • 2 ванили
 • 12 жолчки
 • 2 пудинзи од ванила - 80 гр.
 • 2 лажици убаво, турбо полни нишесте
 • 200 гр. путер
 • 100 гр. шеќер во прав
 • 100 гр. црно чоколадо за готвење
 • 100 гр. потпечени мелени лешници
 • 100 гр. бело чоколадо за готвење
 • За ганаш
 • 300 гр. црно чоколадо за готвење или 150 гр.
 • 500 мл. слатка павлака или 250 мл.

Подготовка

Превкусна торта, која јас ја подготвив за нашиот роденденец, а можи да биди десерт за секоја свечена пригода. На сите дегустатори им се допадна, така да имате топла препорака.

Подготовка:

1.Кората се спрема стандардно. Се печи во плех со димензии 32 на 39 цм. Времето на печење е 20 мин. на 180 степени или печите према вашата рерна. Ладна се премачкува со растопеното чоколадо со масло.
2.Фил- Во околу 250 мл. млеко се раствораат пудинзите и нишестето, па се додаваат и жолчките и се убаво се миксира.Остатокот од млекото се зоврива со шеќерот и ванилата, па се додаваат пудинзите и се вари филот. Во сварениот и оладениот фил, да биде млак се додава путерот измиксан со шеќерот во прав со постојано миксање.
3.Потоа се дели на 3 дела. Во едниот се додава 100 гр. растопено црно чоколадо (малку ставив и рендано), во другиот мелените лешници, а во третиот белото чоколадо.
4.За ганашот - се загрева слатката павлака без да зоврие и се прелива врз чоколадото, јас користев од петлиците. Убаво се меша, да се растопи и добие еднолична смеса. Се остава да се лади на собна температура, со повремени мешања, да не фати кора. Кога ќе биде со конзистенција на еурокрам се премачкува целата торта, а со дел се украсува.
5.Финална постапка - Кора-црн фил-кора-фил со лешници-кора-фил со бело чоколадо

*И да појаснам, на фотографијата е дупла доза од тортата, две кори од по 12 белки печени во плех 32 на 39 цм., од двете исечена по една третина и добиена третата кора. Фил два пати по 1л. сварен, па потоа соединет. И ганашот е за оваа големина, дуплава. За со една кора можи и помалку, меѓутоа не е проблем ако го има повеќе, превкусно е . А, можи и како што се наведениве состојки една кора, сечена на три ленти и филовани по наведениот редослед.