Испечати

Бомбици со суви рибизли и бадем

Бомбици со суви рибизли и бадем

Состојки

  • 125гр суви рибизли
  • 200 гр мелени бадеми
  • 2 банани
  • 60 гр маргарин
  • 3 лажици шеќер
  • 6 лажици мелени бисквити

Подготовка

Во длабок сад ги мешаме сувите состојки, мелените бисквити, бадемите, шеќерот, ванилата и рибизлите.
На страна ги пасираме бананите и маргаринот, па ги соединуваме со сувите состојки.
Правиме хомогена смеса и ја оставаме малку во ладилник.
После 30 минути, од смесата формираме топчиња кои ги валкаме во мелени бадеми.
Служиме во корпички.
На здравје!