Испечати

Ледена овошна салата

Ледена овошна салата

Состојки

  • 3парчиња нектаринки
  • 2парчиња диња
  • 150 гр свежи боровинки
  • 1 јаболко
  • 1 манго
  • 500гр сладолед по желба
  • 100 мл мед

Подготовка

Едноставно прекрасен рецепт.
Брзо освежување и насладување.
На неколку места го имам пробано, но сега во домашни услови спремено на мој начин.
Измијте го убаво овошјето или оставете во сода со вода да постои малку, па исплакнете.
Исецкајте го овошјето на коцки по своја желба.
Јас сецкав колку да може да ги собере во лажичето.
Боровинките само се мијат, па се мешаат со остатокот од овошјето.
Во садот каде ќе ги редите овошките, ставете топки сладолед. Јас користев мешавина од ванила и вишна.
(ќе ставам слика и од сладоледот)
Мешајте благо да се вклопат овошјето и сладоледот.
Попрскајте со мед, маџун или некој овошен сируп.

Забелешка
Пробав и со разни пени и шлагови.
Јас сум задоволна со овој начин.
На здравје