Испечати

Пржени праски со мед и путер

Пржени праски со мед и путер

Состојки

  • 6 потврди праски
  • 3 лажици мед или шеќер
  • 2 лажици путер
  • 100 гр сецкани бадеми
  • Сок од 1 лимон
  • Ванила сладолед за сервирање

Подготовка

1. Праските се чистат од коските и се сечат. Ако сакате можете исто и да ги излупите праските. Една праска се дели на од прилика 6 делови.

2. На рингла во тавче се ставаат путерот и медот или шеќерот. Штом ќе почне да врие се додаваат праските и сокот од лимонот. Се меша полека и се оставаат праските да се пржат се додека не омекнат.

3. Бадемите се сецкаат и се печат на суво во една тава. Се додаваат бадемите во тавчето со праските и се меша убаво. Се трга тавчето од шпорет. Праските се сервираат топли со една топка ванила сладолед.