Испечати

Тестенини со спанаќ

Тестенини со спанаќ

Состојки

  • 250 гр тестенини, тагатели
  • 500 мл вода
  • 1 домат
  • 250 гр спанаќ
  • 2 ситно сечкана лук

Подготовка

ПодготовкаЧ

1. Во тенџере со зовриена вода ги ставаме таљателите да се варат.

2. Во тава за пржење додаваме коцка путер да се растопи. Во путерот го додаваме ситно сечканиот домат малку да се запржи, и по неколку минутки го додаваме спанаќот и ситно сечканиот лук.

3. Кога спанаќот ќе омекне, во тавата ги додаваме таљателите. Постепено во нив додаваме од водата во која се вареа тестенините, околу една чаша, се додека не се соедини и не се добие убав крем. Зачинуваме само со сол и малку бибер.

Овај ручек е добар во комбинација со чаша бело вино.

Добар апетит!