Испечати

Роденденски мафини со мармалад од вишни

Роденденски мафини со мармалад од вишни

Состојки

 • 150 гр путер
 • 120 гр шеќер
 • 2 јајца
 • 3 лажици мармалад од вишни
 • 150 гр брашно
 • 1 лажица какао
 • 6 гр пециво
 • прстофат сол
 • 12 лајчиња еурокрем
 • 12 хартиени корпи
 • 200 гр слатка павлака

Подготовка

Мафините ги направив за првиот роденден на мојот внук Петар, со декорација Мики Маус.
1. Путерот и шеќерот се матат со миксер.
2. Се додаваат јајцата и заедно се матат.
3. Се додава мармаладот, брашното измешано со какаото, пецивото и солта. Сето тоа убаво се миксира и се полнат корпињата по 1 полна лажица од смесата и 1 лајче еурокрем над секој мафин.
4. Се пече во загреана рерна на 180С-15мин.
5. Кога ќе оладат се става матена слатка павлака. Наздравје!