Испечати

Нежни бомбици со ресани и слатка павлака

Нежни бомбици со ресани и слатка павлака

Состојки

  • 200 мл слатка павлака
  • 1 полна лажица мед
  • 150 гр ресана со вкус на малини
  • 70 гр мелени бисквити
  • 200 гр желе бомбони
  • 50на гр кокос

Подготовка

Ресаните и желето се сечкаат на ситни коцкички.
Бисквитите најбрзо и најлсено можи да ги „сомелите“ во најлонска кеса, да ги исчукате и потоа помините со оклагија или стаклено шише (се разбира ако ве мрзи потоа да го миете бледндерот, бидејќи кесата секако ќе си оди во канта)
Слатката павлака цврсто изматете ја, при што пред крај ќе го додадете медот.
Потоа со лажица или најмала брзина на миксерот додадетеги и изматете ги сите состојки освен кокосот.

Добро е смесата да се покрие и да се остави малку во фрижидер да се стегни.
Со лажиче се зема од приготвената смеса и се оформува бомбица, која потоа се валка во кокос.

Бомбиците се чуваат во фрижидер до служењето.