Испечати

Босански кебап ( домашна верзија )

Босански кебап ( домашна верзија )

Состојки

  • 400 гр јунешко месо
  • 200 гр овчко месо
  • 100 мл вода
  • 1 лажица сол
  • 1 лажица кајмак
  • 1 лажица мешан сув зачин
  • 5 чешниња лук
  • 1 мало лажиче сода бикарбона

Подготовка

Рецепт од мојата пријателка.
За вкусот не зборувам сами пробајте.
Месото исецкајте го на коцки, па прелејте го со 100 мл вода во која го истолчивте лукот.
Зачинете го и завиткајте го во најлонска фолија и оставете да го отстои преку ноќ во фрижидер.
Другиот ден извадете го и сомелето го на машинка.
Поминете го два пати да биде убаво мелено.
Додајте го кајмакот и содата бикарбона,па оставете уште 2 часа на собна температура.
Потоа формирајте ги кебапите.
Претпорачувам да не се користи масло додека се печат или печете ги на скара или на тава во која нема да ставите воопшто масло.
На здравје