Испечати

Овесна каша

Овесна каша

Состојки

  • 150 гр овесни снегулки
  • 6 урми
  • 10 потпечени несолени лешници
  • 1 лажица какао
  • 1 банана
  • 150 мл млеко

Подготовка

1. Во сецко ставаме половина од овесните снегулки, пола банана, 3 урми, половина од бадемите и какаото. Сецкаме да добиеме колку што може покомпактна смеса.
2. Потоа во сецкото ги додаваме остатокот од овесните снегулки, урмите и лешниците. Кратко сецкаме за да имаме крупни парчиња .
3. Млекото го загреваме, го додаваме во смесата, промешуваме и оставаме да постои 5 минути. Смесата ја ставаме во чинија. Половината банана која ни остана ја сецкаме на кругови, ја ставаме врз овесната каша. По желба додаваме и замрзнато овошје ( јагоди , аронија, малини )