Испечати

Мафини со мак (афион), лимон кора и брусница

Мафини со мак (афион), лимон кора и брусница

Состојки

 • 2 јајца
 • 2 чаши брашно
 • 1 чаша шеќер
 • 1/2 чаша гриз
 • 1 чаша кисело млеко
 • 2 лажици масло
 • 2 лажици афион
 • 1 лажиче кора од лимон
 • 1 лажиче пециво
 • 6 лажици млеко
 • 40гр сува брусница
 • декорација, малку црно чоколадо и ливчиња бадем

Подготовка

Користена е чаша од 200 мл

Во сад ги соединуваме сите суви состојки, брашно, пециво, мак, рендана кора од лимон, брусница, некое зрно сол и гриз. Промешуваме и оставаме на страна.
Во еден сад ги ставаме јајцата и шеќерот и матиме се додека смесата не побели.
Со исклучен миксер ги додаваме киселото млеко, маслото и млекото.
Промешуваме и во два наврати ги додаваме соединетите суви состојки.
Смесата ја изедначуваме.
Ја ставаме во калап за мафини, од прилика од 16-18 мафини.
Печиме околу 20 минути во загреана рерна на 200 с.
Испечени оставме да се оладат, па ги декорираме со растопено чоколадо и ливчиња бадем.