Испечати

Пита од тиквички

Пита од тиквички

Состојки

  • 0,5 кг тиквички
  • 3 јајца
  • 1 лажиче сол
  • 1 лажиче босилек
  • 100 гр брашно
  • 1/2 пакетче прашок за печење
  • 120 гр салама
  • 1 домат
  • 100 гр кашкавал
  • 1 лажица презла + 2 лажици масло

Подготовка

Подготовка:

1. Изрендајте ги тиквичките, малку посолете и оставете ги половина час да пуштат вода. Потоа убаво изцедете ги и ставете ги во еден подлабок сад во кој ќе ги додадете и останатите состојки.
Измешајте убаво, па додадете ја саламата исечкана на коцкички.

2. Тепсија 24 премачкајте ја насекаде со маслото и потоа облепете ја со презла, па истурете ја содржината со тиквичките.

3. Одозгора наредете парчиња домат или шери доматчиња и изрендајте кашкавал Печете на 190С околу половина час.