Испечати

Брауни трајфл

Брауни трајфл

Состојки

  • 1 пакување мешавина за брауни
  • 2 јајца
  • 100мл масло
  • 100мл млеко
  • 1 пудинг од чоколадо
  • 500мл млеко (за пудингот)
  • 4 лажици шеќер (за пудингот)
  • 250мл слатка павлака
  • 3-4 лажици шеќер во прав

Подготовка

Еден едноставен, но многу вкусен десерт.

Подготовка

1. Брауни колачот подгответе го според упатството (со додавање на 2 јајца, 100мл масло и 100мл млеко). Кога ќе биде оладен колачот, исецкајте го на коцки.
2. Пудингот, исто така, подгответе го според упатството (со 500мл млеко и 4 лажици шеќер). Оставете го да се олади целосно.
3. Кога ќе бидат оладени брауни колачот и пудингот, изматете ја слатката павлака со шеќерот во прав.
4. Редете во 1 поголем сад (или неколку помали). Најпрво еден ред од брауни колачот, па 3-4 лажици од слатката павлака, па 3-4 лажици пудинг. Повторувајте ја постапката додека да се наполни садот. Завршете со слатка павлака и декорирајте по желба.

На здравје!