Испечати

Посен мајонез од брашно од наут

Посен мајонез од брашно од наут

Состојки

  • 1 чаша брашно од наут
  • 2 чаши вода
  • 1 лажица сенф
  • 1 лажица сок од лимон
  • 150 мл масло

Подготовка

Многу ми се допадна, вкусен е, кремлив, интересен. Брашното сама го направив, сомлев жив наут во Нутри булетот. Зачините може да си ги прилагодите по сопствен вкус, еднаш ставив и малку лук во прав, па се доби поинтересен вкус. Eкспериментирајте слободно.

Подготовка:

1. Вo тенџерче ставете го брашното и водата и нека постои, отприлика половина час. Потоа ставете го тенџерето на оган, мешајќи цело време, се додека не се свари, ќе се добие густа каша. Изладете ја.
2. Ставете ја кашата во блендер, додајте го сенфот, лимоновиот сок, зачинете по вкус и постепено додавајте масло, цело време блендирајќи. Треба да се добие убава, мазна смеса, како сос.
Уживајте во вкусовите.