Испечати

Пилешки нагетси поховани во чипс

Пилешки нагетси поховани во чипс

Состојки

  • 900 гр Пилешки стек
  • 400 гр Чипси
  • 5 Јајца
  • 200 гр Брашно

Подготовка

Подготовка:

1. Пилешкиот стек исечете го на помали парчиња, посолете и ставете зачини по желба.
2. Чипсот изблендирајте го во блендер, не многу ситно, на средни ронки. Изматете јајца.
3. Парчињата месо извалкајте ги во брашно, па во јајце и на крај во чипс. Пржете во фритеза или во голема количина на зејтин. Сервирајте со сос по желба.
Добар апетит!