Испечати

Посни обланди

Посни обланди

Состојки

  • 300 гр таан алва
  • 300 гр шеќер
  • 250 мл вода
  • 250 гр маргарин
  • 3 лажици какао
  • 150 гр мелени ореви
  • 200 гр посни бисквити
  • 5 листа големи обланди

Подготовка

1.Најпрво се става во тенџере алвата, маргаринот и шеќерот да се сварат додека не се добие еднолична смеса.
2. Потоа со ова жешка смеса се попаруваат оревите, бисквитите и какаото.
3. Смесата да биде млака и се филуваат обландите.
4.Од оваа смеса може да се прават и ролати ,па како ви е желба така правете.