Испечати

Медењаци со пециво и сода

Медењаци со пециво и сода

Состојки

  • 5 лажици вода
  • 150 мл масло
  • 1 кесичка пециво
  • 3 лажици мед
  • 1 лажица сода бикарбона
  • 1 кг брашно
  • 300 гр мармалад
  • 3 јајца
  • 300 гр шекер

Подготовка

Во сад ги кршиме јајцата и заедно со шеќерот ги матиме со миксер. Потоа ги додаваме маслото, брашното, пецивото, медот, содата, водата и продолжуваме да го месиме тестото со рака. На набрашнета маса, расукуваме кора од која со калапчиња вадиме форми по желба и ги ставаме во плех обложен со хартија за печење. Ги печеме во загреана рерна на 180 степени околу 20- на минути.
Откако ке се испечат ги лепиме по две со мармалад,. Може да се декорираат по желба.