Испечати

Чоколадни кафе крофнички од апарат

Чоколадни кафе крофнички од апарат

Состојки

 • 50 гр стопено чоколадо
 • 75 гр шеќер
 • 1 рамна лажица нескафе + 25 мл вода
 • 50 мл млеко
 • прстофат сол
 • 1 јајце
 • ½ лажиче екстракт од ванила
 • 3 лажички масло
 • ½ лажиче сода бикарбона
 • ½ лажиче прашок за печење
 • 150 гр брашно
 • Глазура
 • 100 гр бело чоколадо
 • 1 лажица масло

Подготовка

Чоколадо можи да се користи било какво. По рецептот се подразбираше за готвење, па како имав само Милка, стопив такво млечно.

Во ѓезве се вари  инстант кафето со водата и шеќерот, па се додава млекото.

Во стопеното чоколадо се додава маслото и спременото кафе со млекото.
Се додаваат останатите работи, па јајцето и на крај брашното.

Се меша и се добива една убава глатка смеса која се печи во апаратот за крофни претходно намрсен.

Белото чоколадо заедно со маслото се топи и во него се макаат чоколадните крофнички.
Јас искористив бело чоколадо заради контрастот, но верувам дека уште повкусни и почоколадни ќе бидат и со црно чоколадо.