Испечати

Едноставна торта со кокос

Едноставна торта со кокос

Состојки

 • 3 јајца
 • 160гр. шеќер
 • 210гр. брашно
 • 100гр. кокос
 • 110мл. масло
 • 190мл. млеко
 • 15гр. пециво
 • 1 ванила
 • За премачкување
 • 2 полни лажици мед
 • За посипување на тортата
 • по потреба кокос

Подготовка

Ладните денови започнаа. Оваа е одлична торта во комбинација со топло чајче, а може и со кафе како појадок или ужина.

Подготовка:
1. Изматете ги пенесто јајцата со шеќерот и ванилата. Со постојано матење, на најмала брзина во млаз, додајте го маслото, а потоа и млекото. Откако ќе се соединат додајте го кокосот и измешајте со дрвена лажица или жица за матење. Додајте го и просеаното брашно, измешано со пецивото. Измешајте, додека убаво се соединат сите состојки.

2. Претурете ја смесата во округол калап(20цм). Печете на 180 степени, 40-50 минути. Испечената торта оставете ја да се олади убаво во калапот, а потоа извадете ја и премачкајте ја со растопениот мед. Посипете со кокос.

На здравје.

*Забелешка - Следен пат кога ќе ја правам ќе додадам и сецкано бело млечно чоколадо, ќе биде убава комбинација. Може да пробате и така.