Испечати

Зелник со сирење и јајца

Зелник со сирење и јајца

Состојки

 • Фил
 • 500 гр сирење или изварка
 • 3 јајца
 • Тесто
 • 700 гр брашно
 • 500 мл топла вода
 • 25 гр свеж квасец
 • 1 лајче сол
 • Премаз
 • 150 гр маргарин
 • 100 мл масло

Подготовка

Од оваа количина излегуваат две тави. Eдната е од плехот од шпоретот, другата округлa тава, бр30.

Подготовка:

1. Во сад се става квасец, сол, млака вода и брашно. Се замесува убаво глатко тесто кое се остава на топло да се дуплира.
2. Тестото се дели на 4 топчиња. За една тепсија одат 2 топчиња. Се сука голема кора која се премачкува со маргарин. Се витка во ролат и се остава да одмори. Така се прават и со останатите три теста.
3. Сега се зема едното топче се набрашнува тестото и се сука кора колку тепсијата од плехот. Се префрлува во плехот, кој претходно е премачкан со маргарин. Врз него се става малку масло и половина од филот.
4. Фил - Се дроби сирењето и во него се ставаат јајцата и така се промешува со сирењето. Може да се прави и со изварка, но претходно треба да се посоли.
5. Значи се сука едната кора се реди филот и врз нив се става втората кора. Се сечи зелникот и се остава да стаса на топло. Така се прави и вториот зелник со истата постапка.
6. Се пече на 250С-25мин. Кога ќе биде готово се попрскува со ладна вода и веднаш се покрива со платнена крпа.

На здравје!