Испечати

Фокача со домати

Фокача со домати

Состојки

  • 500 гр брашно
  • 1 сув квасецили пола коцка свеж квасец
  • 350 мл вода млака
  • 5 лажици масло
  • 1 лажица сол
  • 1 лажица шеќер
  • 3 лажици путер или маргарин

Подготовка

Го замесуваме тестото, го оставаме да постои, да се одмори.
Стои 45 минути, потоа го размесувамеи пак го оставаме да отстои уште 45 минути.
Го размесуваме тестото на малку набрашнета основа и го делиме на два дела.
Со сукалка ги подрасукуваме топките (не многу) и се ставаат на набрашнета тава.
Се потстиснува со прстите да се направат вдлабнатинки.
Се филува во вдлабнатинките со она што сакате, јас ставив домати, а потоа со растопен путер или маргарин се полева по површината.
Се пече на 220 степени, веднаш, без стасување повторно.
Фокачата е вкусна и мека.
Се пече додекане порумени.
Таа е воздушеста од што е стасана, два пати пред размесувањето.
Нас ни е честа на трпезата со разни додатоци.
На здравје

Забелешка
Јас ставив парчиња на домати, а вие можете да употребите и шери домати.