Испечати

Суфле со спанаќ

Суфле со спанаќ

Состојки

  • 1 Прашак за пециво
  • 150мл Масло
  • 4 лажици Брашно
  • 6 лажици гриз (или палента)
  • 1кг Спанаќ (може и помалку, најмалку 700 гр.)
  • 200мл Млеко
  • 4 Јајца
  • 250гр Сирење

Подготовка

1: Спанаќот се сечка и се обарува околу 2 мин. во врела вода. Потоа се цеди.

2: Се матат јајцата и во нив се додаваат сите останати состојки, на крај сирењето и спанаќот. Смесата се истура во тава со средна големина (може и овална и правоаголна) и се пече 20мин. на 200С во загреана рерна.

Совет: Најдобро е ако се стави половина гриз половина палента. Исто така може да се измеша сирење и урда. А наместо спанаќ може блитва, зелје и сл.

По желба може горе да се попрска сусам, ким и сл.

Децата го обожаваат :)