Испечати

Пралини со бело чоколадо и дулче де лече

Пралини со бело чоколадо и дулче де лече

Состојки

  • За премачкување
  • 150 гр бело чоколадо
  • 1 лажица масло
  • За полнење
  • 3 лажици дулче де лече, полни
  • 1 лажица путер
  • 1 лажичка ванила
  • 1,5 лажици лешници (потпечени, толчени)

Подготовка

1. Белото чоколадо се растопува со маслото.
2. Со четка се обложува силиконски калап за пралини со 2-3 слоја од растопената чоколада и после секое премачкување се остава на ладно да се стврдне.
3. Се мешаат дулче де лече, мекиот путер и сецканите лешници и со оваа смеса се полнат пралините.
4. Се затвараат со растопеното чоколадо.
5. Силиконскот калап се става на ладно за да се стврднат пралните убаво, потоа се вадат од калапот и се служат.
*од овие состојки излегуваат отприлика 15 пралини