Испечати

Бела чорба

Бела чорба

Состојки

 • 500 гр пилешко месо
 • 4 моркови
 • 1 парче целер
 • 30 гр пашканат
 • 1 кромид
 • сол црн бибер
 • 2 лажички сув зачин
 • 2ловоров лист
 • 1 јајце
 • 1 лажица брашно
 • 3 лажици кисела павлака
 • 2 литра вода

Подготовка

Вкусна и кремаста бела чорба, кралица на чорбите. Вкусна и лесна за јадење. Ете ние може и да ручаме чорба со додаток на лукче.

1. Компирите убаво се мијат се лупат и се сечат на ситни коцкички. Се ставаат во тенџере, заедно со кромидот, целерот, морковите, пашканатот и ловорот.
2. Пилешкото месо се сечка на ситни коцки и се додава во тенџерето. Се додава 2 литра вода и се вари на средна температура, додека проврие.
3. Се вади пената со лажица и се вари уште 30мин. Се зачинува со пипер. Се вадат целерот, морковот, пашканатот и кромидот и се пасираат. Се додава брашното со неколку кутлачи од чорбата.
4. Ловорот се вади од чорбата. Испасираниот зеленчук се враќа во чорбата и се готви уште 10мин. Се зачинува со зачин по вкус.
5. Во посебен сад се мати јајцето, се посолува и се додаваат 3 лажици кисела павлака .Се соединува со состојките. Во смесата се додава топлата чорба постојано мешајки. Се сервира.