Испечати

Кремаста гранита со лубеница

Кремаста гранита со лубеница

Состојки

  • 1 кг. лубеница
  • 250 гр. неутрална павлака
  • попотреба агаве сируп

Подготовка

Подготовка:

1. Лубеницата исчистете ја од семките и исечете ја на коцки.
2. Во длабок сад изблендирајте ги коцките лубеница со павлаката и засладете по вкус со агаве.
3. Префрлете ги во сад со капак и ставете ја смесата во замрзнувач околу 5 до 6 часа, на секој час со помош на лажица размешувајте ја смесата.
4. Гранитата послужете ја со свежа мента или босилок.