Испечати

Полнети тиквички во рерна

Полнети тиквички во рерна

Состојки

  • 4 средни тиквички
  • 1 јајце
  • 3 лажици презла
  • 2 лажици пармезан
  • 100 гр. урда
  • попотреба магданос, сол и маслиново масло

Подготовка

Подготовка

1. Тиквичките расечете ги на половина во должина, со помош на нож издлабете им ја внатрешноста, насолете ги и оставете ги така да стојат додека го приготвувате филот.
2. Внатрешноста од тиквичките исечкајте ја на ситно, додајте јајце, презла, пармезан, урда, магдан, сол и размешајте со вилушка. Со филот наполнете ги половинките од тиквичките, наредете ги во намастена тава за печење, наросете ги со презла, пармезан и малку маслиново масло. Печете ги на 180 степени околу 40 до 50 минути.

На здравје.