Испечати

Тарана со сирење

Тарана со сирење

Состојки

  • 150 гр тарана
  • 3 парчиња (триаголници) топено сирење
  • 50 гр биено или жолто сирење

Подготовка

Навидум многу едноставен, но многу вкусен оброк. Водејќи се од себе си, претходно не знаев како и со што да ја спремам тараната. Барем во нашиот крај таа и не е така популарна, па за тоа нека стои овде овој рецепт за некој како мене, за идеја и здружување со оваа тестенина.

1. Сварете ја тараната во посолена вода спрема упатството на ќесичката.

2. Откако ќе се свари и ја почувате 10на минути на страна од рингла, исцедете ја од водата.

3. Префрлете ја во подлабока чинија и додека е жешка додајте го биеното и триаголниците сирење. Мешајте за да се растопат во тараната и секаде да се распоредат.

Сервирајте топло. Нам супер во прилог ни дојде шопска салата.