Испечати

Хули хули - полинезиска скара од пилешки стек

Хули хули - полинезиска скара од пилешки стек

Состојки

  • 0,5 кг пилешки стек
  • 125 мл соја сос
  • 120 мл кечап
  • 100 гр кафеав шеќер
  • 1 пилешка коца за супа
  • 2 чешниња лук
  • 1 лажиче рендан ѓумбир
  • 1/8 лажиче лута црвена пипер

Подготовка

Подготовка:

1. Спремете ја маринадата за стекот.
Чешнињата лук истолчете ги или изгмечете ги низ алатка. Коцката за супа издробете ја на ситно.
Се измешајте убаво заедно. Мешајте да се стопи шеќерот (тоа лесно и брзо оди). Парчињата стек исечете ги на 2, по должина.

2. Во згоден сад истурете ја маринадата и ставете ги парчињата пилешки стек во неа. Оставете неколку часа или најдобро преку ноќ да отстои.

3. Пред да ги печите извадете ги од фрижидерот да отстојат половина час на собна температура (обавезно, за месото да не е тегаво од наглата промена на температурата).

4. Заграјте ја грил тавата и ставете парче путер да го покрива дното.
Кога ќе се стопи путерот ставете ги парчињата стек и печете ги од двете страни на средна температура.
Сервирајте ги и полејте ги одозгора со маринадата во која стоеле.