Испечати

Колачи со афион и ѓумбир

Колачи со афион и  ѓумбир

Состојки

  • 250 гр маргарин
  • 230 гр шеќер во прав
  • 1 ванила
  • 1 лажиче рендан ѓумбир
  • 300 гр брашно
  • 200 гр мелен афион
  • мармалад по потреба

Подготовка

Во подлабок сад изматете го пенасто маргаринот со шеќерот, ванилата и ѓумбирот. Додате го брашното и афионот и со рака замесете тесто.
Тестото оставете го во фрижидер половина час.
На побрашнета површина расукајте кора околу 0,5 цм дебелина.
Со калапче вадете колачиња и редете ги во тавче во кое предходно сте ставиле хартија за печење.
Печете во загреана рерна на 170 степени 15 минути.
Печените колачиња оставете ги да се изладат и лепете ги по две со мармалад. Јас ставив од сливи а вие можете по желба и друг.
Ставете ги во кутија за колачи и можат да стојат долго.