Испечати

Уштипци од мелено месо со сланина и кашкавал

Уштипци од мелено месо со сланина и кашкавал

Состојки

 • Состојки
 • 700 гр мелено месо
 • 100 гр сланина
 • 100 гр кашкавал
 • 1 млад кромид
 • 1 јајце
 • 2 лажици презла
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка црн пипер
 • 1/2 лажичка буковец
 • 2 лажици зејтин

Подготовка

Вкусен ручек за кој ви е потребно малку време и желба.

Подготовка:

1. Меленото месо го ставаме во една здела. Младиот кромид ситно го сецкаме и го додаваме кон меленото месо, ја додаваме презлата и јајцето. Сланината и кашкавалот ги сечеме на мали коцки. Додаваме сол, црн пипер и буковец.
2. Смесата ја месиме со раце. На крај додаваме зејтин и формираме уштипци со големина по желба. Јас од смесата направив 22.
3. Уштипците се редат на скарата и се печат од двете страни.