Испечати

Тестенини со спанаќ и урда

Тестенини со спанаќ и урда

Состојки

  • 300 гр Тестенини
  • 100 гр Спанак
  • 100 гр Урда
  • 50 гр Чадена сланина

Подготовка

Подготовка:

1. Тестенините сварете ги во посолена вода, изцедете ги и тргнете ги на страна.
2. Во тава ставете спанаќ да се динста на кратко, изблендирајте го. Вратете го во тавата, додајте ги тестенините и урдата, малку зејтин и пржете се заедно, за да се соединат состојките. Посолете и додајте зачини по вкус.
Сервирајте во чинија. Украсете со чадена сланина и ливче нане.
Добар апетит!